
Fyra myter är stora hinder mot att nödvändiga åtgärder ska sättas in för att rädda klimatet.
Det berättade professorn i sociologi, Martin Hultman, Sveriges kanske främsta expert på klimatförnekelsens mekanismer, mitt under pågående filmfestival.
Numera är det inte bara välja film ur det stora utbudet som orsakar vånda, även programverksamheten runt filmvisningarna fordrar sin planering och sina prioriteringar.
Vad styr sanningen i kulturarvet
En av platserna där spännande samtal äger rum är på Hotell Drakens lilla scen. På tisdagseftermiddagen diskuterade till exempel Svenska Akademins avgående sekreterare Mats Malm vad som styr sanningen i kulturarvet.
Och experten på klimatförnekelse, professor Martin Hultman, verkade inte tycka att det är klimatförnekarna som är det stora hindret för att nödvändiga åtgärder för att rädda klimatet ska sättas in. Förnekarna utgör ju ingen majoritet. Det är i stället de många osäkra som alltför lätt låter sig styras av myter, sådana som innehåller korn av sanning.
Fyra myter bromsar och blockerar
Martin Hultman pekade ut fyra myter som bromsar och blockerar nödvändiga åtgärder.
En är ”Någonannanstans-myten”. Att det inte är vi som kommer att drabbas av klimatförändringarna. De kommer att ske någon annanstans.
Det är inte vi som släpper ut mest
En andra myt Martin Hultman pekade på är ”Nationalismmyten”, den som hävdar att vi här i Sverige inte släpper ut så mycket växthusgaser, och inte nog med det, vi har ju redan fuller väl gjort de utsläppsbegränsningar som ankommer på oss. Dessutom vi är ju ett sådant litet land med bara drygt tio miljoner invånare. Men faktum kvarstår, per person släpper vi ut mer växthusgaser än de flesta.
Tilltron hindrar nödvändiga åtgärder
Tredje och fjärde myterna gäller vår tilltro till ingenjörsvetenskap och tillväxt, att dessa båda ska lösa klimatkrisen. En tilltro som enligt Martin Hultman blockerar nödvändiga åtgärder för att eliminera utsläppen av växthusgaser.
Under festivalveckan har universitets satsning på att visa varför kunskap spelar roll fortsatt. Det har skett varje dag kl 17 på Lilla scenen i Hotell Drakens foajé. Sista gången är i dag, fredag, då frågan om vad som händer om AI börjar rubba samhällets sanningsinfrastruktur ställs.
Carl Heath avslutar universitetets medverkan
Avslutar universitetets forskarinspel på fredag, 30 januari, gör doktoranden i informatik, Carl Heath, som ställer vår tids ödesfråga (enligt denna texts författare) ”Vad händer om AI börjar rubba samhällets sanningsinfrastruktur? Hur kan tilliten brista och rättsstat, demokrati och ekonomi rentav falla som dominobrickor?”