Regeringen beslutar att tillåta att den nya järnvägen mellan Göteborg och Borås byggs inom den korridor som Trafikverket har föreslagit. 
Det beslutet är viktigt för den fortsatta planeringen och byggstart som väntas ske 2029-2031

Det är större väg- och järnvägsprojekt med stor påverkan på miljön och hushållningen med mark och vatten som kan behöva genomgå en så kallad tillåtlighetsprövning.
​Regeringen beslutade redan i oktober 2020 att den nya järnvägen mellan Göteborg och Borås var ett sådant projekt.

Utredningar och beskrivningar krävs innan regeringsbeslut
För att regeringen ska kunna fatta beslutet om järnvägen får byggas inom det område som Trafikverket föreslagit behöver lokaliseringsutredning och miljökonsekvensbeskrivning ta hand om frågor om bland annat riksintressen, Natura 2000 och artskydd.
Det är för att säkerställa att järnvägen kan byggas med hänsyn till miljöbalkens regler.

Johan Tjernström Trafikverket Järnväg Göteborg Borås
Johan Tjernström

Mer än ett år från ansökan till beslut
Trafikverket skickade in ansökan om tillåtlighet till regeringen i mars 2025 och den 11 juni 2026 kom regeringens beslut att de tillåter att v den nya järnvägen kan byggas inom den korridor som verket föreslagit.
– Beslutet är en viktig pusselbit och en grundläggande förutsättning för den fortsatta planeringen av den nya järnvägen, berättar Johan Hjertström, tillförordnad programchef hos Trafikverket.
– Det är en efterlängtad järnväg i regionen – den kommer att förbättra både arbetspendlingen och anslutningen till Landvetter flygplats, tillägger han.

 

Göteborg-Borås på 35 minuter
Med den nya järnvägen kommer man att kunna resa mellan Göteborg och Borås på cirka 35 minuter. Det blir stationer i Mölndal, vid Landvetter flygplats, i Borås och i Mölnlycke via en bibana.
– Stationen vid Landvetter flygplats gör det möjligt för resenärer att ta sig till och från flygplatsen med tåg från olika destinationer i Västsverige, säger Johan Hjertström.

Planeringsarbete inför byggstart i full gång
Planeringsarbetet inför planerad byggstart 2029-2031 pågår nu för fullt.
– Vi jobbar med att ta fram järnvägsplaner där vi utreder exakt var järnvägen ska gå inom den beslutade korridoren, men vi planerar också för tiden när vi bygger.
– Den planeringen innehåller bland annat vilken ordning vi kommer att bygga längs sträckan och hur länge vi kommer att bygga varje del. Den totala byggtiden kommer att vara cirka 10 år, men vi bygger inte på alla platser samtidigt, avslutar Johan Hjertström.