Ellenor rönnänf Eldrift Västtrafik Färjor
Ellenor på plats i Rönnäng. Bild: Spanaren

Nu har den anlänt, Ellenor, Tjörns nya eldrivna färja för linjen Rönnäng, Tjörnekalv, Dyrön, Åstol.
Den har polskt-danskt påbrå med skrovet från polskt varv och färdigbyggd på Hvide Sande Shipyard på Jyllands västkust.

Den nya färjan är större än gamla Hakefjord från 1998, som också byggdes på det jylländska varvet. Ellenor har plats för 180 passagerare och Hakefjord rymmer 120.

Utan ambulans gott om plats för annat på fördäck
Nytt för linjen är att den stora ambulansen ryms på den nya färjan. Ambulansen har sin plats på Ellenors fördäck. När ambulans inte transporteras finns istället god kapacitet för exempelvis cyklar.
Nu pågår de sista intrimningarna vid kajen i Rönnäng, så att Ellenor ska kunna lägga till på avsedd plats.

Premiärvisning om en dryg månad
Fartyget visas för allmänheten den 1 maj, där operatören Tjörns Hamnar bjuder på Öppet skepp i linjens fyra hamnar.

Ellenor, Färja Eldrift Västttrafik Rönnäng
Ellenor vid kaj i väntan på de sista justeringarna inför premiärturen. Bild: Spanaren.

Därmed är de båda färjelinjerna på Tjörn försedda med eldriven kommunikation. Linjen Kyrkesund-Härön trafikeras med färjan Härön, som nyligen har försetts med elektrisk drivning. Färjan byggdes på Ö-varvet på Öckerö och levererades 2015 till Tjörn.
Färjan har plats för 24 passagerare.

37 fartyg sköter den sjöburna kollektivtrafiken
Den sjöburna kollektivtrafiken i Västra Götalandsregionen bedrivs av Västtrafik längs hela västkusten inom ramen för nio upphandlade avtal med åtta partnerbolag, från Strömstad till Göteborgs södra skärgård.
Det totala resandet med båttrafiken i Västra Götalands län uppgår till 6-7 miljoner resenärer per år. I Västtrafiks område opererar 37 fartyg varav 5 direkt ägs av Västtrafik.
Fartygstrafiken ska efter 2030 enbart använda drivmedel producerat från förnybara källor.