Stena Immaculate Tanker
Stena Immaculate innan det blev påseglat av Solong.

En kollision ägde på måndagsförmiddagen rum i Nordsjön utanför Yorkshire på Storbritanniens östsida mellan tankfartyget Stena Immaculate på 50 000 dödviktston och det portugisiskt registrerade lastfartyget Solong.

Stena Immaculate låg för ankar utanför Yorkshire medan det portugisiska containerfartyget på väg söderut mot Nederländerna i marschfart körde rakt in i det ankrade tankfartyget.

 

Solong Fraktfartyg Portugal
Det portugisiska fartyget Solong , före kollisionen med Stena Immaculate.

Bägge fartygen fattade eld
Den tillryggalagda rutten framgår tydligt av GPS som visar hur containerfartyget rammar den ankrade tank-fartyget i ett område utanför den brittiska östkusten som är starkt trafikerat.

Bägge fartygen fattade eld varvid flygbränsle läckte ut och kanske även last med giftigt innehåll.

Lastat med bränsle till USAs försvar

Martin Boyers Grimsby
Martin Boyers

En stor räddningsinsats inleddes omgående. Stena Immaculate var lastat med flygbränsle för det amerikanska försvarets räkning och läckte bränsle efter kollisionen.
Branden från de bägge fartygen syntes vida omkring.
– Under mina 25 år i tjänst här har jag inte varit med om något liknande, sade hamnkapten Martyn Boyers till NRK, norsk TVs, journalist på plats.

Utredningsansvar hos Portugal och USA
Orsaken till kollisionen kommer självklart att utredas. Ansvaret för utredningen av fartygskollisionen är kopplat till respektive fartygs flagg, varför det arbetet ska utföras av berörda myndigheter i Portugal och USA. Berörda brittiska myndigheter kommer att koordinera utredningsarbetena.
En talesman för Downing Street uttalade sympati med orden ”an extremely concerning situation” och tackade räddningsmanskapen för deras snabba agerande.

Grimsby Nordsjön Yorkshire
Kollisionen inträffade cirka 15 kilomter öster om Grimsby (den röda markeringen visar Grimsbys belägenhet.

En person saknas
En av de 14 ombordvarande på det portugisisktflaggade containerfartyget Solong saknades efter kollisionen på måndagskvällen. Strax före klockan 23 på måndagen meddelade kustbevakningen att sökandet efter den saknade besättningsmedlemmen upphört.
Samtliga 23 besättningsmän på USA-flaggade Stena Immaculate och således 13 av de 14 ombordvarande på Solong fördes i säkerhet i hamn efter olyckan.

Stena-fartyget byggt i Kina – i trafik sedan 2017
50 000-tonnaren Stena Immaculate levererades 2017 från varvet GSI (Guangzhou Shipbuilding International) i Kina till Stena Bulk.
Det är en kemi- och produkttanker om 183 meter i Stenas flotta om 13 tankers i den klassen som levereras av det kinesiska varvet.

Ledande tankrederi världen
Stena Bulk, ett av de större tankerrederierna i världen, opererar en fartygsflotta om cirka 70 fartyg.
Containerfartyget Solong på ca 8 000 dödviktston byggdes 2005 och för portugisisk flagg.