Vet ni vilka som styr sjukvården i Västra Götaland? Här presenterar Spanaren de mäktigaste.

Bara mindre än hälften av svenskarna vet att det är regionerna (tidigare landstingen) som styr sjukvården i landet.
Mindre än var femte kan namnet på en enda regionpolitiker i den egna regionen.
Detta enligt en undersökning som Uppdrag Granskning beställt.
Nu ska åtminstone Spanarens läsare bli bekanta med de främsta.

15 heltidsanställda regionråd med 15 ersättare
I regionvalet vart fjärde år  utses 149 ledamöter i regionfullmäktige.
Fullmäktige fattar beslut om kollektivtrafik, regional utveckling och kultur. Men framför allt om hälso- och sjukvården.
Allra mäktigast är de 15 ordinarie heltidsanställda regionråden. Dessa har 15 ersättare.

De 15 ordinarie har en grundlön på  74 513 kronor per månad. Ordförande och vice ordförande har mer. Därutöver utgår extra arvoden för vissa andra politiska uppdrag för regionen.

De 15 ersättarna får 40 procent av de ordinaries grundlön samt arvoden för andra uppdrag i regionen. Uppgifterna om dem avser 2021 och anger den totala inkomsten bestående av grundlön (29 135 kronor) plus fasta arvoden. De rörliga arvodena beror på antal sammanträden och ingår alltså i redovisningen.

Regionens Hus Bergslagsbanan

Här, i Bergslagsbanans gamla stationshus ryms numera Västra Götalandsregionens konferenscenter. Bild: Erik Lindahl.

Ordförande
Johnny Magnusson (M)
Göteborg
E-post: johnny.magnusson@vgregion.se
Månadslön: 96 867 kronor

Vice ordförande
Maria Helén Eliasson (S)
Borås
E-post: helen.m.eliasson@vgregion.se
Månadslön: 89 416 kronor

Kerstin Brunnström (S)
Göteborg
E-post: kerstin.brunnstrom@vgregion.se
Månadslön: 81 964 kronor

Alex Bergström (S)
Falköping
E-post: alex.bergstrom@vgregion.se
Månadslön: 74 513 kronor

Bijan Zainali (S)
Trollhättan
E-post: bijan.zainali@vgregion.se
Månadslön: 81 964 kronor

Janette Olsson (S)
Stenungsund
E-post: janette.olsson@vgregion.se
Månadslön: 74 513 kronor

Lars Holmin (M)
Ulricehamn
E-post: lars.holmin@vgregion.se
Månadslön: 74 513 kronor

Linn Brandström (M)
Töreboda
E-post: linn.brandstrom@vgregion.se
Månadslön: 81 964 kronor

Heikki Klaavuniemi, (SD)
Hällevadsholm
E-post: heikki.klaavuniemi@vgregion.se
Månadslön: 74 513 kronor

Håkan Lösnitz (SD)
Torslanda
E-post: hakan.losnitz@vgregion.se
Månadslön: 74 513 kronor

Carina Örgård (V)
Göteborg
E-post: carina.orgard@vgregion.se
Månadslön: 74 513 kronor

Kristina Jonäng (C)
Ljungskile
E-post: kristina.jonang@vgregion.se
Månadslön: 81 964 kronor

Conny Brännberg (KD)
Skövde
E-post: conny.brannberg@vgregion.se
Månadslön: 81 964 kronor

Lundqvist, Pär (L)
Landvetter
E-post: par.lundqvist@vgregion.se
Månadslön: 81 964 kronor

Ulrika Frick (MP)
Mölndal
E-post: ulrika.frick@vgregion.se
Månadslön: 81 964 kronor

 

Ersättare
Ann-Charlott Karlsson (S)
Töreboda
E-post: ann-charlott.karlsson@vgregion.se
Månadslön: 47 345 kronor

Louise Åsenfors (S)
Uddevalla
E-post: louise.asenfors@vgregion.se
Månadslön: 47 345 kronor

Jim Aleberg (S)
Älvängen
E-post: jim.aleberg@vgregion.se
Månadslön: 51 489 kronor

Krister Andersson (S)
Fritsla
Månadslön: 36 419 kronor

Charlotte Nordström (M)
Skara
E-post: charlotte.nordstrom@vgregion.se
Månadslön: 61 912 kronor

Peter Hermansson (M)
Askim
E-post: peter.hermansson@vgregion.se
Månadslön: 61 912 kronor

Angela Fast Torstensson (M)
Öjersjö
E-post: angela.fast.torstensson@partille.se
Månadslön: 19 135 kronor

Magnus Harjapää (SD)
Grästorp
E-post: magnus.harjapaa@sd.se
Månadslön: 19 135 kronor

Inga Maj Krüger (SD)
Fotskäl
E-post: inga.maj.kruger@sd.se
Månadslön: 19 135 kronor

Jan Alexandersson (V)
Kungälv
E-post: jan.alexandersson@vgregion.se
Månadslön: 19 135 kronor

Louise Jeppsson (V)
Göteborg
E-post: louise.jeppsson@vgregion.se
Månadslön: 19 135 kronor

Cecilia Andersson (C)
Brämhult
E-post: cecilia.y.andersson@vgregion.se
Månadslön: 72 838 kronor

Maria Nilsson (KD)
Vänersborg
E-post: maria.anna.nilsson@vgregion.se
Månadslön: 19 135 kronor

Carina Liljesand (L)
Västra Frölunda
E-post: carina.liljesand@vgregion.se
Månadslön: 19 135 kronor

Tina Ehn (MP)
Hunnebostrand
E-post: tinatina.ehn@gmail.com
Månadslön: 19 135 kronor