Förra året vann norska Torghatten upphandlingen av båttrafik i Göteborgs södra skärgård.
Styrsöbolaget överklagade och upphandlingen fick göras om.
Den omgjorda upphandlingen har nu avslutats och Styrsöbolaget kommer även fortsättningsvis att köra i södra skärgården på uppdrag av Västtrafik, fram till och med 2042.

Anna Johansson Affärsområdeschef Västtrafik
Anna Johansson

Från 2027 ska tre nya eldrivna snabbfärjor trafikera de olika båtlinjerna.
– Precis som i den tidigare upphandlingen hade vi två anbudsgivare denna gång. Vi har högt ställda krav som båda parter mötte. Men Styrsöbolagets anbud var det mest ekonomiskt fördelaktiga, säger Anna Johansson, affärsområdeschef på Västttrafik.

Eldrift till minst 90 procent
Det nya avtalet innebär att trafiken ska köras på el till minst 90 procent, vilket ska ge kraftigt minskade utsläpp och en tystare drift med mindre buller från fartygen.

Fler snabbfärjor kör fortare och med fler passagerare
I dagsläget finns två snabbfärjor i södra skärgården, men från 2027 blir de fler. Det ger fler snabbare resor och mer plats för resenärerna då de nya fartygen ska rymma fler än dagen.
– Detta är en spännande satsning. Arbetet med att elektrifiera trafilen har kommit långt i vårt område och nu är det södra skärgårdens tur att bidra till att minska utsläppen och göra båttrafiken mer hållbar, säger Anna Johansson.